About

Gül Sultan Yalısı

about us

in the middle of two bridges Beylerbeyisi sea Gul Sultan Mansion in the zero position in the terrace with superb views of the strait or the garden centuries-old trees were losing their historical background high-ceilinged hall wedding , wedding , cocktail , engagement, henna , graduations, gala dinners, corporate events, meeting , you can perform activities such as conferences and seminars with a delicious taste and rich menu options .

 

Gül Sultan Mansion’s 350 people banquet garden¸, terrace with 110 seats, a 180 -seat hall , 7 separate VIP room for 120 people and also has a Nature Fish Restaurant.’

 

 

img
img
img

Our Gul Sultan Mansion History

1904 yılında Trabzonlu saray faytoncusunun yeri olarak bilinen Gül Sultan Yalısı’nın girişinde ki küçük kulübeler o tarihlerde ahır olarak kullanılmaktaydı. 1920’li yıllarda yalı, mimar Kemalettin Bey tarafından Hüseyin Kazım Kadri Bey için inşa edildi. Hüseyin Kazım Kadri Bey aslen Manisalı olup, 2. Meşrutiyetin ilanından sonra Tevfik Fikret ve Hüseyin Cahit ile Tanin gazetesini çıkardı. 1920 yılında evkaf nazırlığı ve maliye nazırlığı vekilliği yaptı. Bu yıllarda inşası tamamlanan yalıya nazırlıktan istifa ederek geçti. Son yıllarını ise kitap yazarak geçirdi. Hüseyin Bey kışı geçirmek ve dinlenmek üzere gittiği Tarsus’ta 17 Ocak 1934 yılında vefat etti. Naaşı İstanbul’a getirildi ve 21 Ocak 1934’te Beylerbeyi Küplüce Camii Mezarlığına defnedildi. Yalı bir müddet Alman misafirhanesi olarak kullanıldı. Sonrasında Gül Sultan Yalısı olarak anılan mekan ‘Ay Turizm’ bünyesinde hizmet vermeye başladı.